Pietní akt okořenila výstava historických zbraní

Mezi mnohými kulatými výročími letošního roku najdeme i to, jež dalo základ pozdější celosvětové vzpomínce na oběti světových válek.

11. listopadu 1918, minutu po jedenácté hodině, podepsal maršál Foche v železničním vagónu v Compiégne na řece Marmě příměří s poraženým Německem císaře Viléma. „Již rok na to slavila Francie výročí této události jako „Den padlých“ či „Den příměří“ a během krátké doby se tato vzpomínka rozšířila i v Severní Americe,“ připomněl historii svátku vimperský místostarosta Bohumil Petrášek.

veterani 1

Vimperk se stejně jako v předchozích letech připojil k místům, kde tento den proběhla malá slavnost a vzhledem k českoněmeckému charakteru města i za účasti delegace z bavorského Freyungu.

Jak však připomněl zástupce armády podplukovník Petr Bednarčík, jestliže vojáci evropských front se po podepsání příměří vraceli domů, mnoho našich legionářů čekala ještě dlouhá cesta za svobodou, lemovaná mrtvými a nezvěstnými.

veterani 2

Slavnostní rámec pietnímu aktu dala čestná stráž složená ze zástupců současné české armády, členů klubu veteránů a skautů. Pro malé i velké účastníky celé akce bylo zajímavým zpestřením vystavení historických zbraní v Turistickém informačním středisku s fundovaným doprovodem, navíc rovněž v dobových uniformách.

veterani 3

„O zbraně a armádu se zajímám, a tak jsem rád využil nabídky, stát čestnou stráž u pomníku a navíc mít i možnost si prohlédnout výstavu, kam bych se díky probíhajícímu vyučování nedostal,“ prozradil důvody své přítomnosti Jakub Trojan, jeden z členů místního skautského oddílu.

Text a foto : JAROSLAV PULKRÁBEK

Aktuality

10.5.2019

Město Vimperk vypisuje výběrové řízení na městského architekta

Přihlášku s povinnými přílohami doručte do 10. 5. 2019 osobně na podatelnu Městského úřadu Vimperk, Steinbrenerova 6, Vimperk nebo poštou. Uzavřenou obálku označte heslem "Výběr - městský architekt"

1.5.2019

Město Vimperk vyhlašuje výběrové řízení na místo úředníka – referent odboru životního prostředí

Přihlášku s požadovanými doklady zašlete nebo osobně doručte nejpozději do 24.5.2019 do 14.00 hod., na adresu: Městský úřad Vimperk, Steinbrenerova 6, 385 17 Vimperk. Uzavřenou obálku označte heslem: „NEOTVÍRAT, VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ – REFERENT OŽP“.

12.4.2019

Informace ke spolkům a bývalým občanským sdružením

Jste členem spolku (občanského sdružení), členem jeho orgánu nebo je ve Vašem okolí fungující spolek? Spolkům stanoví občanský zákoník od roku 2014 určité povinnosti, které je třeba splnit.

12.4.2019

Nová vývěsní skříňka na sídlišti

Tento týden byla instalována nová vývěsní skříňka MěÚ Vimperk na sídlišti u prodejny Detva. Tato nahradila původní dřevěnou skříňku a obyvatelé sídliště zde najdou opět tradiční informace města Vimperk např. (pozvánky na zasedání zastupitelstva, nabídku volných bytů a nemovitostí a další sdělení).

10.4.2019

Mezinárodní vojenské cvičení DARKBLADE 2019

Na základě usnesení vlády České republiky číslo 817 ze dne 3. prosince 2018 se ve dnech od 9. května do 3. června 2019 uskuteční na území ČR mezinárodní vojenské cvičení DARKBLADE 2019.

5.4.2019

Dotazník – Pomozte nám zlepšit stránky města Vimperk a vyhrajte jednu z cen

Vzhledem k tomu, že dnešní elektronická doba je velice rychlá, a to, co nám nyní připadá aktuální, může být během pár dní zastaralé, rozhodli jsme se pro inovaci webových stránek města Vimperk.

3.4.2019

Křižovatka Fišerka se dočká zásadních změn

dne 8.4. bude předáním staveniště zahájena klíčová stavba letošního roku v našem městě a to přestavba současné průsečné křižovatky na silnici II/145 s ulicí 1. máje včetně přilehlých ulic v severní části města Vimperk na okružní křižovatku.

20.8.2018

Zubní pohotovost

1.1.2018

Informace o přerušení dodávky elektřiny

archív

Akce ve Vimperku